Провідні аграрні асоціації звертаються до Президента України Володимира Зеленського з приводу змін з 2024 року умов обігу земель сільськогосподарського призначення.
Так з 1 січня 2024 скасовується заборона для юридичних осіб на купівлю земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та паїв, а також пропонується збільшити ліміт на обсяг ділянок з поточних 100 до 10 тисяч гектарів « в одні руки».
На думку членів ВКФ це призведе до концентрації значних площ землі в руках великих аграрних підприємств, в той час коли фермерські господарства, які зазнали значних втрат від бойових дій та спричиненої ними економічної кризи, не
Анатолій Гайворонський, заступник голови Всеукраїнського Конгресу Фермерів вбачає у збільшенні лімітів на продаж землі корупційну складову.
«Основа корупції – це великі компанії, і в агросекторі це добре розуміють. У Європі великою рідкістю є велике господарство. У Німеччині, наприклад, підтримують малий та середній бізнес. А з таким корупційним багажем, як у нас, по 10 тис. га, нас навряд чи хто в ЄС прийме», – сказав він.
За нинішніх умов, збільшення ліміту до 10 000 га в «одні руки» вважають неприпустимим також і військовослужбовці, які наразі служать в ЗСУ або є учасниками бойових дій.
Згідно з опитуванням, яке проведене у серпні 2023 року серед учасників бойових дій, 61% категорично проти збільшення лімітів. На їхню думку, такі законодавчі зміни є недоцільними в умовах війни та ведуть до знищення малого і середнього агробізнесу.
На думку членів ВКФ законодавчі зміни умов обігу земель сільськогосподарського призначення, які передбачені у другому етапі земельної реформи, є недоцільними в умовах, коли аграрії зазнають фінансових та фізичних збитків.
Всеукраїнська Аграрна Рада, Аграрний союз України, Всеукраїнський конгрес фермерів, Асоціація фермерів та приватних землевласників України та Всеукраїнський аграрний форум консолідовано звертаються до Президента України Володимира Зеленського з проханням об’єднати агробізнес, сісти за стіл переговорів та знайти компроміс щодо другого етапу земельної реформи, який стартує з 1 січня 2024 року і запроваджує продаж в «одні руки» до 10 000 га.
Задля збереження балансу та надання рівних прав для всіх без виключення українських аграріїв учасники круглого столу виступили проти підняття ліміту допустимого обсягу землі у власності однієї особи з поточних 100 до 10 тисяч гектарів в одні руки з 2024 року. Водночас, вони пропонують залишити до кінця війни та ще на два роки після перемоги ліміт 100 гектарів в «одні руки» як для юридичних, так і для фізичних осіб.