Мінфін та Державна податкова служби надали свої зауваження до законопроекту 5307 (про скасування акцизного маркування вин), до розробки якого долучався Всеукраїнський Конгрес Фермерів. Міністерство фінансів і податкова вважають, що ухвалення такого законопроекту призведе до втрат держбюджету і сприятиме виробництву контрафактного алкоголю.
Конгрес звертає увагу на нелогічність висновків Мінфіну і ДПСУ і розвіює міфи, які очевидно, склались у чиновників.
Міф 1. Втрати держбюджету
Положення законопроекту 5307 говорять, що натуральні вина звільняються від нанесення марки акцизного податку, але сам акцизний податок залишається. Ставки акцизного податку у 2021 році складають – для звичайних неігристих вин з фактичною міцністю від до 15% етилового спирту – 0,01 грн за літр. Ці гроші в далі надходитимуть у Держбюджет.
Але за підрахунками експертів, сам процес маркуванням коштує бізнесу дорого у порівнянні із самою ставкою податку. Собівартість наклеювання марки може сягати від 4 до 6 грн. на одну пляшку вина.
Міф 2. Навала контрафакту
Наголошуємо, що розробляючи законопроект 5703, автори керувались станом справ з пивною продукцією і сидром. Ставка податку для пива складає 2,78 грн/л., однак необхідність нанесення акцизної марки відсутня, а отже виробники пива не несуть жодних витрат на адміністрування зазначених процесів, у порівнянні з виробниками натуральних вин. При цьому в Україні жодним чином не зафіксовано збільшення кількості контрафактного пива чи сидру. Логічно було б запитати: чому те, що можна пиву, вину – зась?
Конгрес Фермерів також звертає увагу Мінфіну і податкової служби на міжнародний досвід. Він свідчить, що в низці країн маркування алкогольної продукції, а особливо вина, акцизом як таке відсутнє. Там розуміють, що є інші шляхи підтвердження сплати податку. І таке рішення дозволяє виробникам уникнути витрат та ризиків, пов’язаних із маркуванням.
А нанесення марки жодним чином не сприяє боротьбі з контрафактом!