Перейти до вмісту

Доступ до фінансування та блокування накладних: Г. Шамрицький про проблеми малих фермерів

Полтавщина зараз — одна з перших за кількістю укладених угод по купівлі земельних ділянок і 99% паїв викуповуються тими, хто їх орендує, — повідомив заступник голови Всеукраїнського Конгресу Фермерів Григорій Шамрицький під час форуму у межах виставки “Агроекспо” у Кропивницькому. Григорій наголосив, що катастрофи після відкриття ринку землі не сталося, хоча на початку фермери справді зіткнулись з певними проблемами:

«Був ряд проблем, які ми спостерігали з початку запуску ринку землі: це необізнаність нотаріусів, низька поінформованість самих фермерів, як себе поводити з пайовиками і орендарями. Але по-тихеньку все стало на свої місця. Ринок землі запустився і нічого старшного не відбулось: ніхто не почав вивозити землю «камазами» в інші країни, ніхто не почав її скуповувати тисячам гектарів, — чого боялися і на чому спекулювали деякі політики».

Одна з основних проблем, яка є у фермерів з ринком землі, — те, що малі господарства у 100-200 га не мають якісного і доступного фінансування на викуп цієї землі, — каже заступник голови ВКФ:

 «Великі і середні знайдуть це фінансування, маленькі опинились поза. Збільшиться фінансування  Фонду підтримки фермерів, яке ініціював Всеукраїнський Конгрес Фермерів і його голова Іван Слободяник. Буде закладено 100 млн. грн., але ми просимо 500 млн. грн., і сподіваємось, що з часом наша пропозиція буде врахована. Владі потрібно зосередити увагу на малому фермері, і на тих 27 тисяч фермерів, які отримали землю в постійне користування і працювали на цій землі. Їм потрібне фінансування».

Крім того фермери, які досі працювали «в тіні», починають по-трошки вести діяльність офіційно:

«Ми рекомендуємо і нас чують, бо якщо господарство хоче отримати кредит, викупити землю, отримати компенсацію, відшкодування, підтримку — для цього потрібно виходити з тіні. Коли ти працюєш в офіційній площині – не буде проблем з кредитуванням», — розповів Шамрицький.

Ще одне болюче питання не лише для малих фермерів —  блокування податкових накладних. На думку Григорія Шамрицького, на це слід звернути увагу владі:

«Ми змушені йти в суд, вигравати там, розблоковувати накладну, але це — втрата  часу і замороження коштів. Крім того, програма, яка блокує накладні, на мою думку, недосконала і її потрібно доопрацювати».

Ці ключові камені спотикання можна виправити з часом, — переконаний заступник голови Конгресу:

«Коли малий фермер буде мати у власності землю — буде розвиватись фермерство, буде розвиватись Україна!»