Блокування податкових накладних – одна з найпоширеніших проблем, з якими стикаються фермери. Податківці мають численні скарги бізнесу щодо безпідставного блокування ПН та потрапляння до категорії ризикових.
Так, за інформацією членкині Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Ніни Южаніної із посиланням на дані Державної податкової служби, за січень – листопад 2024 року було заблоковано майже 2 млн 153 тис. ПН/РК. А за інформацією податкової, на 1 грудня 2024 року в Україні було 27 752 ризикових платників, що становить 17% до всіх платників, які реєстрували ПН/РК.
З огляду на це, Всеукраїнський конгрес фермерів у партнерстві з міжнародною гуманітарною організацією MERCY CORPS, за фінансової підтримки Фонду Говарда Г. Баффета, провів вебінар для фермерів на тему: «Блокування податкових накладних. Подача таблиці даних. Уникнення ризиковості».



Під час заходу менеджер з правових питань Всеукраїнського Конгресу Фермерів Ігор Ясько детально розповів, на що звертає увагу Державна податкова служба під час ухвалення рішення про блокування податкових накладних фермерського господарства.
Серед головних чинників уникнення блокування та потрапляння до категорії ризикових – правильно заповнена та подана таблиця даних платника ПДВ, ефективно вибудована бізнес-модель, формування податкового кредиту з тих компонентів, які лягають в основу вирощування продукції.
Насамперед треба розуміти, за якими критеріями оцінює бізнес Державна податкова служба.
При ухваленні рішення про блокування податкових накладних ДПС звертає увагу на кількість землі в користуванні, в оренді чи у власності; на кількість техніки, якою обробляється ця земля; на кількість людей, які можуть обробляти землю; на обсяг реалізації продукції з одного гектара землі.
Саме тому, якщо у користуванні фермера 600 гектарів землі, але при цьому немає найманих працівників (є один голова фермерського господарства), немає власної чи орендованої техніки, і фермер реалізовує продукцію на 10 – 15 млн у місяць або в рік, звичайно, такому господарству заблокують податкові накладні і віднесуть його до категорії ризикових.
Державна податкова служба чітко усвідомлює: одна людина не може фізично обробляти самостійно і без техніки 500 гектарів землі, вирощувати, збирати та реалізовувати продукцію на таку велику суму.
Саме тому важливо мати правильно побудовану бізнес-модель ведення господарства. Відповідно до обсягів оброблюваної землі має бути певна кількість працівників, бухгалтер, який веде господарство і техніка в оренді чи власності. Тоді Державна податкова служба буде менш прискіпливо ставитися до власника господарства.
Окрім того, фермеру важливо мати сформований податковий кредит з тих компонентів, які лягають в основу вирощування продукції. Йдеться про мінеральні добрива, паливно-мастильні матеріали, електроенергію, послуги оренди та посіву тощо.
Наступний важливий момент для фермерського господарства – правильно подана таблиця даних.
Так, при подачі таблиці даних треба вказувати коди товарів УКТ ЗЕД, які ви купуєте, далі вказувати коди КВЕД і потім коди товарів, які ви продаєте. Якщо у вас додається якийсь новий товар (код товару УКТ ЗЕД) в придбанні чи продажу, то треба оновити таблицю даних і додати той товар, який зʼявився, але це зробити ви зможете тільки тоді, коли ця податкова накладна заблокується.
Для того, щоб отримати більше інформації про блокування податкових накладних та дізнатися, що робити в разі їх блокування – дивіться повний запис вебінару на Youtube-каналі ПроLand https://www.youtube.com/watch?v=modijrK8HLI.
Програма допомоги фермерам реалізується Всеукраїнським конгресом фермерів у партнерстві з Mercy Corps, за фінансової підтримки Фонду Говарда Г. Баффета. Виражені точки зору під час вебінарів не обов’язково відображають офіційні позиції Mercy Corps та Фонду Говарда Г. Баффета.
Детальніше про проєкт читайте тут https://bit.ly/3DOuTnC