Початок ринку землі буде важким — феодальна система буде чинити супротив, вважає Голова Виконавчого комітету Національної Ради реформ Михайло Саакашвілі.
«Хто найголосніше кричить про те, що українську землю будуть продавати? Ті, хто найбільше української землі в кишеню поклав», — наголосив він.
Натомість Міністр агрополітики і продовольства Роман Лещенко зауважує, що ринку землі боятись не треба:
«Те, що ми відкриваємо ринок землі — це логічно. Не треба боятись. Мораторій на продаж землі був фікцією. Всі знають, що паралельно існував квазіринок». Крім того урядовець повідомив, що в найближчі тижні будуть ухвалені всі необхідні підзаконні акти для впровадження земельної реформи.
Організатор форуму, Голова Всеукраїнського Конгресу Фермерів, перший заступник керівника виконавчої дирекції Всеукраїнської Асоціації Громад Іван Слободяник, наголосив, на важливості синергії місцевого самоврядування і аграріїв:
«Успішний фермер — це успішна громада, з розвиненою інфраструктурою, бо отримала податки. Агрополітичний форум — це майданчик для кращого пошуку оптимальних шляхів розвитку і місцевого самоврядування і фермерства. Після відкриття ринку землі громади теж братимуть в ньому участь».
Те, що земельна реформа не просто важлива, а й має стати прикладом для інших реформ, зокрема місцевого самоврядування— підкреслив під час виступу на IV Агрополітичному форумі Олександр Корнієнко, Голова підкомітету Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування:
«Ми хочемо створити в Україні щасливе село. Це неможливо без зрозумілої ресурсної бази для села, зокрема і трудових ресурсів. Також без національного бачення чим має займатись село і без конкретного плану дій, за яким би рухались всі гілки влади синхронно з суспільством, як це було з земельною реформою».
Для ефективного і прозорого користування землею громадами потрібні відкриті геопросторові дані. Це підкреслив перший заступник керівника виконавчої дирекції Всеукраїнської Асоціації Громад Іван Фурсенко:
«На превеликий жаль, до сьогоднішнього дня бюрократичний механізм не дозволяє оприлюднити всі ті дані, які є на території кожної громади. Від 10% до 30% взагалі незрозуміло, що відбувається на території: де хто засіває, де чий ліс, чиє це підприємство.
Ось цей інструмент як НІГД має спонукати державу привести у відповідність свої документи, громади привести у відповідність отримані землі, об’єкти соціального інфраструктурного комплексу, які знаходяться на території».
А от Голова підкомітету Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Мар’ян Заблоцький відкрив фермерам нові ідеї для галузі:
«Найближчим часом чекаємо дозвіл на вирощування медичного канабісу. Його можна буде вирощувати тільки у закритих приміщеннях і виключно для медичних цілей. Також плануємо дозволити вирощування канабісу, який містить канабідіол. Це добавка, яка приносить дуже багато грошей аграріям в інших країнах і додається до багатьох продуктів: напої чи зубну пасту».
IV Агрополітичний форум відбувся в рамках “33-ї Міжнародної агропромислової виставки AGRO 2021”. Організаторами є Агро- Продовольча Рада, Всеукраїнський Конгрес Фермерів та Всеукраїнська асоціація громад. У першій секції обговорювали земельну реформу та децентралізацію: нові виклики та можливості.