Українські аграрні асоціації та об’єднання вимагають повноцінного відновлення усіх функцій Міністерства аграрної політики, – заявив голова Всеукраїнського Конгресу Фермерів та Агро-Продовольчої Ради Іван Слободяник:
«Зараз ключова дискусія точиться навколо того, чим саме буде керувати Мінагрополітики. Бо якщо воно буде відновлене з урізаними повноваженнями, то користі з нього буде дуже мало. Будемо відстоювати, щоб аграрне міністерство було повноцінне, а не кульгавою качкою».
Фактично ситуація між відновленим Мінагро і Мінекономіки з кожним днем стає напруженішою. Перед «ліквідацією» аграрне міністерство було потужною структурою: 5 органів центральної виконавчої влади, такі як Держпроспоживслужба, Держгеокадастр, Рибне та Лісове агентства тощо. А ще велика кількість державних підприємств, ключові з яких – Державна Продовольчо-Зернова Корпорація України та Аграрний Фонд і ще величезна кількість установ і землі.
Після того, як Мінагро припинило своє існування, Рибне і Лісове агентства відійшли до Мінекології, держпідприємства із землею передані на Фонд Держмайна, а решта пішло Мінекономіки. І віддавати назад Мінекономіки не збирається. ЗМІ вже повідомляли про те, що Мінекономрозвитку блокує передачу контролю над ветеринарно-санітарною вертикаллю аграрному міністерству.
Більше того, наголошує Слободяник, – Мінагро треба передати ще й сільський розвиток і меліорацію.
«В країнах ЄС Міністерство аграрної політики йде ще з сільським розвитком, а в Україні сільський розвиток взагалі в Міністерстві інфраструктури. На нашу думку, потрібно відновлювати міністерство в тих функціях, які були до ліквідації і об’єднання з іншими міністерствами. Плюс варто було б передати координацію меліорацією в Мінагро, бо після посухи зрошення стане завданням саме аграрного міністерства, а не Мінекології, як є зараз»
Крім протистояння за повноваження, міністерства ще й опинились в юридичній колізії, пояснює Іван Слободяник:
«Мінагрополітики не припинило існування, міністр же призначений в існуюче міністерство, але потрібно тепер забрати функції сільського господарства в Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства. Фактично – створити нове міністерство економіки і перепризначити Ігоря Петрашка, але в таких обставинах, навряд чи це зроблять. Як з цієї колізії будуть виходити – відкрите питання».
Нагадаємо, що восени 2019 року уряд реорганізував Мінагрополітики і продовольства, приєднавши його до Міністерства розвитку економіки. В грудні 2020 року Верховна рада проголосувала за призначення міністром аграрної політики Романа Лещенка і Кабмін утворив саме міністерство, скасувавши постанову про приєднання.