Перейти до вмісту

За сьогоднішніх фінансових та економічних обставин ринок землі для фермера «не злітає»,- Слободяник

Натепер українські малі та середні фермери ризикують опинитись поза ринком землі, – говорить Іван Слободяник, голова Всеукраїнського Конгресу Фермерів. Під час круглого столу «Як стимулювати і диверсифікувати діяльність підприємств агросектору України» Слободяник пояснив причини такої ситуації.

По-перше, за останні роки банки ніяк не працювали з малими фермерами і не кредитували їх. Адже прямо в умовах кредитування вже було прописано, що до агропідприємство до тисячі гектар позик не отримає, хоча найбільша в Україні кількість зарестрованих фермерських господарств саме до 500 га. Слободяник пояснює наслідки такого ставлення фінустанов:
«Баланси на цих фермерських підприємствах дуже погані. Крім того проблема складного адміністрування податків, зокрема ПДВ, буквально заганяє середніх і малих фермерів «в тінь». При цьому за останні роки держава не стимулювала вихід фермерів «з тіні» і не створювала умов, щоб аграрії були інституційно спроможними до банківського кредитування».

Але навіть за умови кредитування, для аграріїв вкрай важлива відсоткова ставка кредиту під купівлю землі. На думку голови Всеукраїнського Конгресу Фермерів, ця цифра не має бути вищою за орендну плату, яку фермер сплачує за землю:

«В теперішніх обставинах, коли в середньому ціна землі коливається в межах $1000 – $1500 за гектар, то ставка на купівлю в гривні має бути 5%, в доларах 2%. Інакше ринок землі для фермерів не «злітає».

На загал, для повноцінного доступу фермерів до фінансування при запуску ринку землі, потрібні кілька складових: Фонд часткового кредитування, щоб банки почали кредитувати під заставу землі і компенсація відсоткової ставки під купівлю землі.