Перейти до вмісту

Коли іноземці зможуть зкупити українські землі і вивезти всі чорноземи? Вся правда про 2194

«Заяви про продаж землі іноземцям – чиста спекуляція. 2194 ніяким чином не міняв ухвалений раніше закон, який визначає, що купувати землю можуть громадняи України і юридичні ососби зареєстровані в Україні», – заявив голова аграрного комітету Верховної Ради Микола Сольський під час вебінару Всеукраїнського Конгресу Фермерів, присвяченому міфам і правді про земельну децентралізацію. 

Також іноземці не можуть користуватися переважним правом при викупленні земельної ділянки – таку угоду просто ніхто не зареєструє. Щодо змін цільового призначення земель і ймовірні схеми купівлі землі саме через такий крок, Сольський зауважив, що це просто буде невигідно.

«При зміні цільового призначення, відповідно до закону, який був прийнятий раніше, потрібно заплатити в бюджет офіційно 30% різниці між нормативно-грошовою оцінкою сільгосп землі і землі, на цільове призначення якої хоче поміняти власник. Це великі гроші. Тобто ви заплатили мільйони гривень за гектар, перевели у промисловість, обробляти землю при цьому вже не можете (нецільове рпризначення). Ця земля буде дорожча ніж в Америці і потім не використовувати за призначенням».

Пояснив нардеп, що насправді передбачає зміна цільового призначення землі, відповідно до закону 2194. Місцева громада визначає план просторового розвитку всієї території: наприклад, там дорога, там будівництво заводу, там школа. Потім розробляє документацію і вносить в кадастр. Це один з шарів кадастрової карти. Громадянин України може поміняти цільове призначення в кадастрі за своєю заявою, в тому числі і с/г, але за умови, що його бажання збігається з бажанням громади. Не можна в односторонньому порядку змінити цільове призначення землі, якщо громада цього не хоче. Але громада хоче на цій землі щось своє, а власник не хоче – його ніхто не змусить».

Заповідники теж ніхто безконтрольно не нищитиме. Навпаки, громада може зробити резервування певних земель і надати їм статус природно-заповідного фонду. 

«Норми про продаж природоохоронних зон в 2194 немає. Змінилось тільки по корисності грунтів, на якій до цього немало заробляли. В частині лісів – теж жодних змін: державні ліси і заповідники не передаються місцевим громадам», – пояснює Сольський.

Нагадаємо, що законопроект 2194 Верховна Рада ухвалила 28.04.21р року, до другого читання було подано понад 3100 правок. Під час розгляду яких певні політичні сили лякали українських фермерів розпродажем чорноземів, нищенням фермерського класу і багато іншого.

Повне відео вебінару за посиланням: