Перейти до вмісту

Конгрес Фермерів проти запровадження квот на експорт насіння соняшника та олії

Всеукраїнський Конгрес Фермерів виступає проти ухвалення Урядом постанови Мінекономрозвитку про встановлення нульової квоти на експорт насіння соняшнику.


Проект постанови вже є на сайті Кабміну і передбачає тимчасові обмеження на експорт такого насіння з 15 травня до 30 вересня. Пояснюють це «стабілізацією цінової ситуації на внутрішньому ринку, у зв’язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Конгрес Фермерів вбачає у цьому документі монопольну змову переробників олії та влади з метою зниження закупівельних цін на насіння соняшнику. Справді ціна на соняшник цього року є рекордною для України за багато років, але на це є причина – низький врожай. Тобто якщо раніше фермер продавав насіння соняшнику під кінець сезону по 12 тис. грн./тон, але збирав 3 тони, то у 2020 році він зібрав 1.5 тони. І хоча продає насіння по 22 тис. грн./тон отримує ті ж гроші. Наголошуємо, що навіть за такої ціни в умовах низької врожайності, фермер ледь покриває свої витрати.

Також Конгрес занепокоєний меморандумом між Мінекономрозвитку та «Укроліяпром» про граничний обсяг експорту соняшникової олії. Адже під час підготовки і підписання цієї угоди з виробниками насіння жодних консультацій не проводилось, слухали лише переробників та експортерів олії. Вони і погодили граничні обсяги експорту соняшникової олії на 2020/2021 маркетинговий рік у розмірі 5 380 тис. тон.

Така монопольна змова призведе до різкого падіння ціни на насіння соняшнику, а це означатиме, що перед відкриттям ринку землі і в умовах фінансової кризи через COVID-19 фермери просто втратять гроші. Дані рішення Мінекономрозвитку про квоти на експорт і насіння і на олії нагадують середньовічні кроки ручного регулювання ринку.