Перейти до вмісту

Програма «5-7-9» і малі фермери

Поки в медіа тривають дискусії чиновників і банкірів стосовно програми антикризових кредитів «5-7-9», фермери хочуть сказати і своє слово. Всеукраїнський Конгрес Фермерів – об’єднання переважно малих агро-виробників. Це господарства до 500 га і вони відрізані від банківського кредитування. Але, як і інший малий бізнес, фермери постраждали від ковід-кризи.

Учасник ВКФ, фермерське господарство «Є-Агро» з Донеччини – молоде, має лише 21 га землі. Перші наслідки ковід-кризи це господарство відчуло ще до локдауну: почалися затримки з поставками засобами захисту рослин, які виробляють в Китаї, де на той момент коронавірус вже вирував. Потім карантин ввели в Україні, сполучення між областями перекрили і фермер не міг забрати з іншого регіону вже куплені засоби захисту. «Є-Агро» двічі подавалось на кредити «5-7-9» і лише друга спроба була успішною. Банк профінансував купівлю техніки на 5 років під 7%, і це дозволило розширити діяльність агро-виробника.

Інший учасник Конгресу, фермерське господарство «Сітік-Агро» на 90 га з Дніпропетровщини саме зараз в процесі оформлення документів на антикризову позику «5-7-9». На ці гроші планує купити техніку, бо під обігові кошти кредит навіть за цією програмою не дають, аргументують тим, що господарство невелике і оберти малі.

???? Обидва ФГ пробували брати кредити і на обігові кошти: купити землю, заплатити за паї, зарплати і податки, але отримали відмови.

На жаль, банки досі не кредитують дрібних фермерів, а якщо і кредитують, то під такий відсоток і комісію, що брати цю позику просто не має сенсу. При тому, що більші господарства (понад 2 тис. га) таких проблем не мають і для них кредитні пропозиції справді вигідні. Також досі не працює Фонд часткового гарантування кредитів, попри ухвалений закон.

Тому як би не бились банкіри з чиновниками, дрібні фермери просять не згортати антикризову програму «5-7-9». Коли твоє підприємство відрізане від банківського кредитування – це чи не єдина допомога.

Нагадаємо, що Форум провідних міжнародних фінустанов звернувся до НБУ та Мінфіну з проханням обмежити програму антикризових кредитів «5-7-9».