Перейти до вмісту

Ринок землі: шанси фермерів на придбання землі стають примарними

Ринок землі функціонує в Україні вже майже два роки. Навіть попри війну процеси купівлі, продажу, передачі в оренду не зупинились. Та залишилося лише півроку до запуску другого етапу земельної реформи, який передбачає зняття заборони на придбання пайових земельних ділянок юридичними особами. 

В умовах, коли в Україні величезні холдинги складають значну частину агросектору, фермери занепокоєні, що не зможуть конкурувати з великими компаніями на торгах і врешті залишаться ні з чим.

«Основним критерієм успішного функціонування обігу земель  сільськогосподарського призначення має бути висока можливість малого та середнього сільського бізнесу конкурувати за землю та розвиток сільських територій», – таку думку озвучив виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад та голова Всеукраїнського Конгресу Фермерів Іван Слободяник під час б круглого столу “Ринок землі: очікування та реальність”, який провів USAID АГРО.

Він зауважив, що ситуацію на ринку землі варто коригувати таким чином, аби він розвивався не тільки в абстрактних цифрах ВВП, а в першу чергу для людей, які проживають в сільській місцевості. 

«Україна стала кандидатом в члени ЄС. В Європі аграрна політика невід’ємно пов’язана з політикою сільського розвитку. Коли ми говоримо про успішність реформи не варто забувати про те, що це дасть для конкретної людини, чи отримаємо ми в результаті потужний середній клас агровиробників та створення комфортного життєвого середовища в селі», – додав експерт.

Іван Слободяник зазначив, що у зв’язку з невизначеністю кон’юнктури ринку, значним руйнуванням портів, припиненням «зернової угоди» та відсутністю фінансових джерел з фонду часткового гарантування кредитів та іпотечного кредитування,  купівельна спроможність малого фермерства в Україні дуже низька. 

Ще однією проблемою він назвав неможливість скористатись правом викупу земель постійного користування в розстрочку:  

«У 2021 році фермери отримали можливість викупити землі постійного користування в розстрочку, та в листопаді минулого року згідно з новою редакцією  п. 6-1 Перехідних положень Земельного кодексу України, фактично зробити це неможливо», – додав голова Всеукраїнського Конгресу Фермерів. 

Іван Слободяник наголосив, що ситуацію необхідно коригувати, аби ринок землі в Україні розвивався не тільки в абстрактних цифрах ВВП а в першу чергу для людей, які проживають в сільській місцевості.