Перейти до вмісту

Що таке бюджетний грант і як його обліковувати?

На сьогодні всі програми підтримки фермерів здійснюються через Державний аграрний реєстр, електронну систему Мінагрополітики –  dargov.ua. Тут можна отримати всю необхідну інформацію про програми підтримки для аграріїв. Зокрема є такі види підтримки:

–          Підтримка для всіх аграріїв, зокрема ФГ (Порядок № 918)

–          Підтримка тільки для ФГ (Порядок № 106)

Найпоширеніші види підтримки – це сума грошових коштів на 1 га оброблюваних угідь,  дотація на корову, кіз/овець, фінансування дорадчих послуг для новостворених ФГ тощо.

Про це розповіла менеджер Всеукраїнського конгресу фермерів з бухгалтерських питань Ірина Зубрицька під час вебінару “Грант для ФОПа та юрособи: податки, бухоблік і наслідки нецільового використання”, який проводив Всеукраїнський конгрес фермерів у партнерстві з міжнародною гуманітарною організацією MERCY CORPS  в межах Програми підтримки фермерів.

Для того, щоб відображати підтримку в податковому обліку, треба розуміти, який це вид підтримки: бюджетний або від міжнародних донорів, неприбуткових організацій, благодійних фондів, грантових програм. Відповідно кожен цей вид підтримки має свої особливості в відображені в наших облікових даних.

Znimok Ekrana 2025 06 10 140942

Наприклад, компенсація придбання агротехніки.

Суть програми – часткова компенсація вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання українського виробництва. Розмір компенсації: 25 % від вартості без ПДВ.

Хто має право: усі агровиробники (в т.ч. ФГ), у яких не менше 75 % реалізованої продукції — це сільгосптовари чи послуги за останні 12 звітних податкових періодів. Для новостворених підприємств — показник рахується по кожному податковому періоду окремо.

Умови техніки: Техніка/обладнання має містити не менше 60 % українських матеріалів та комплектуючих. Має бути включена до офіційного переліку на сайті Мінекономіки.

Порядок отримання компенсації: Спочатку техніку потрібно придбати за власні кошти. Оплата здійснюється через уповноважений банк. Потім — подача заявки на компенсацію через уповноважений банк.

Обмеження: Заборона відчуження техніки протягом 3 років. У разі порушення: Повернення бюджетних коштів протягом 1 місяця з моменту виявлення. Втрата права на компенсацію протягом наступних 3 років.

Отримання компенсації вартості сільгосптехніки слід розцінювати як цільове фінансування капітальних інвестицій. А тому в бухобліку за правилами, які прописані в п. 18 НП(С)БО 15 «Дохід», покупець має визнавати отриману компенсацію доходом, але не відразу, а протягом періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування (основних засобів) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів.

Znimok Ekrana 2025 06 02 155609

В обліку покупець має відразу після отримання відшкодування (Дт 311 — Кт 482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів») зарахувати цільові кошти до складу доходів майбутніх періодів: Дт 482 — Кт 69. І лише потім у міру нарахування амортизації та пропорційно її розміру відображати дохід: Дт 69 — Кт 745.

Наприклад, фермерське господарство придбало у вітчизняного виробника зернозбиральний комбайн вартістю 12 млн грн, у тому числі ПДВ 20 % — 2 млн грн. У місяці придбання техніку було введено в експлуатацію, встановлено строк корисного використання 5 років, амортизація нараховується прямолінійним методом. Часткову компенсацію вартості придбаної техніки підприємство отримало в сумі: 2,5 млн грн = (12 млн грн – 2 млн грн) × 25%.

Znimok Ekrana 2025 06 02 163726