Перейти до вмісту

ВКФ повертає фокус уваги до розвитку сільських територій

Україні важливо повертати фокус уваги до розвитку сільських територій.

Про це говорили учасники панелі «Сільський розвиток: радянська утопія чи завдання від ЄС» у межах AGRO UKRAINE SUMMIT-2025, який відбувся в Києві.

До участі в обговоренні долучились радник з питань сільського господарства та розвитку сільських територій, Представництво ЄС в Україні Міхаель Вольф, керівник проекту EU IPRSA Джон Міллнс, голова Комітету Верховної Ради України з питань організації держвлади та місцевого самоврядування Олена Шуляк, Директор департаменту сільського розвитку Міністерства аграрної політики та продовольства України Микола Мороз, провідний радник з сільського господарства міжнародної гуманітарної організації Mercy Corps Руслан Марков.

«На жаль, за останні десятиліття фокус уваги до сільських територій випав з державної політики. Прагнення розвивати села і створювати там гідні умови життя: якісні дороги, медицина, освіта здавались декому радянською утопією, але сьогодні це навпаки – стало завданням від ЄС.
Погляд ЄС на розвиток сільських територій дуже серйозний і на це йдуть величезні бюджети ЄС. З одного боку ми маємо потужний аграрний бізнес, успіх на світових ринках. З іншого, навіть і без війни мешканці сіл виїжджали звідти і села занепадали», – зазначив модератор панелі, голова Всеукраїнського конгресу фермерів, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник
.

Головні тези панелі:

✅Найближчим часом законодавці разом з Європейською Радою, Європарламентом матимуть дискусію щодо спільної аграрної політики ЄС. На основі цих дискусій будуть створені пропозиції для України.

✅Україні потрібно посилити спроможність профільного міністерства і мати чітке визначення поняття фермер. Адже різні закони ЄС регулюють різні сфери сільського господарства, і потрібно чітко визначити, хто такі фермери, щоб вони були зареєстровані в Держреєстрі.

✅Україні потрібно синхронізувати стратегію сільського та регіонального розвитку, надати державну підтримку фермерам і громадам, провести інвентаризацію земель, створити дієву систему моніторингу оцінки земель, проводити освітні заходи для навчання людей на місцях працювати за європейськими стандартами, закріпити податкові стимули для малих фермерів у законодавстві.

✅ Україні потрібна ефективна мережа збору сільськогосподарських даних FADN/FSDN (Farm Sustainability Data Network), а також створення Виплатної агенції, нової структури для адміністрування та контролю підтримки сільського господарства в Україні. Важливим стане розвиток
системи сільськогосподарських знань та інновацій (AKIS).

✅ Говорили про важливість роботи міжнародних гуманітарних організацій. Адже наразі сільські території мають великий комплекс проблем, спричинених війною. Потрібен комплексний підхід у відновленні сільських територій. Mercy Corps реалізує найбільшу програму підтримки аграрного сектору і діє в 13 регіонах. Через відновлення дрібного сільськогосподарського бізнесу організація  допомагає відновити зруйновані села.