Перейти до вмісту

ВКФ виступає проти ініціатив в.о. міністра енергетики О.Буславець з підвищення тарифів на електроенергію

За інформацією програми «Схеми» (Радіо Свобода) та видання «Наші Гроші», в.о. міністра енергетики О.Буславець ініціює збільшення норми доходності з 3% до 6% при встановленні стимулюючих тарифів для енергорозподільчих компаній (операторів систем розподілу). Ціна такої ініціативи біля 10 млрд. грн. у рік додаткових (над)прибутків для монополістів.

На нашу думку, така ініціатива Ольги Буславець призведе до різкого підвищення тарифів на розподіл електроенергії та вдарить по багатьох підприємствах агропромислового комплексу. Цілий ряд секторів аграрної сфери має значне споживання електричної енергії, і собівартість продукції суттєво залежить від тарифів на електроенергію. Серед таких секторів: тепличні господарства, переробні підприємства, підприємства по зберігання овочів та фруктів тощо.

Тобто реалізація ініціатив Ольги Буславець призведе до несправедливого масштабного перерозподілу коштів від підприємств аграрної сфери до енергетичних монополістів, власниками більшості із яких є олігархічні фінансово-промислові групи. Таке необґрунтоване підвищення тарифів на електроенергію матиме серйозний негативний вплив інвестиційний клімат в Україні загалом та аграрно-промисловому комплексі зокрема.

Фактично ініціативою Буславець держава стріляє собі навіть не в ногу, а нирку: Український агропромисловий комплекс формує 10% ВВП країни, це експорт 40% (в грошах) від загального об’єму товарів. Це все ще галузь з величезним потенціалом, який реалізовує. За дев’ять років дохід від експорту продукції АПК збільшився на 123% ($12,2 млрд), що показує найбільше зростання експорту серед інших видів товару. Українська агропродукція експортується в 190 країн світу.

За даними Держстату, у сільському господарстві у 2019 році зайнято понад 3 млн. працездатного населення (більше українців працюють тільки в торгівлі). 

А ще це понад 21,2 млрд. грн.. сплачених до бюджету податків. (дані ДФСУ за перше півріччя 2019 р.).

Окрім того, хочемо зауважити, що особливо недоречними косити АПК такими ініціативами під час пандемії Covid-19, коли економіка України перебуває у кризовому стані, а бізнес зазнає постійних карантинних обмежень, а також додаткових витрат пов’язаних із пандемією.

Всеукраїнський Конгрес Фермерів звертається до Уряду із проханням не допустити зростання тарифів на електроенергію та врахувати інтереси споживачів, зокрема підприємств аграрно-промислового комплексу.