28 вересня за ініціативи Програми USAID з аграрного та сільського розвитку – АГРО відбувся Меліоративний форум «Комплексна реформа в секторі гідротехнічної меліорації України» спільно з Комітетом ВРУ з питань аграрної та земельної політики та Міністерством аграрної політики та продовольства України, який відвідало понад 500 учасників онлайн, серед яких агровиробники, представники громад та водокористувачі.
Усі спікери Форуму підкреслили гостру необхідність реформи гідротехнічної меліорації для забезпечення продовольчої безпеки України в умовах зміни клімату та військової агресії росії.
«Військова агресія росії проти України не вплинула на наше прагнення розвивати гідротехнічну меліорацію та розвивати країну. Адже аграрна галузь разом із військово-промисловим комплексом є ключовими для української економіки», – акцентував Микола Сольський, Міністр аграрної політики та продовольства України.
«Через військову агресію росії збитки у агросекторі гідротехнічної меліорації орієнтовно становлять 200 млн доларів», – розповів Сергій Кубах, керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО.
ВКФ та ВАГ підтримали ухвалення законопроєкту. За словами Івана Слободяника – те що відбувається, з точки зору підготовки законодавства, і взагалі, зміни світогляду на меліорацію – це титанічна праця, і вона є показовою, що зміни в Україні можуть відбуватися і досить швидко. Водночас наголосив, що важливо пропрацювати механізми підключення до електромереж.
“Мені здається не менш важливим було б в рамках цієї реформи ініціювати, можливо, дерегуляцію підключення до потужностей аграріями. І вартість, і сама процедура, буде стримувати постійно інвестиційну привабливість України і буде стримувати економічний розвиток. Тому що це сьогодні, дійсно, є проблема”, – наголосив голова ВКФ, виконавчий директор ВАГ Іван Слободяник
У результаті круглого столу учасники ухвалили Резолюцію, якою підтримують ухвалення законопроєкту про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності (від 21.07.2022 реєстр. № 7577). Крім того, учасники звертаються до парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики з пропозицією розглянути та рекомендувати ухвалити законопроєкт про внесення змін до статті 133 Податкового кодексу України щодо особливостей неприбуткового статусу організацій водокористувачів (реєстр. № 5203 від 04.03.2021). У резолюції також міститься пропозиція до Кабінету Міністрів України прискорити передачу всіх меліоративних систем, включаючи канали державного значення, із сфери управління Державного агентства водних ресурсів до сфери управління Державного агентства меліорації та рибного господарства та завершити її у 2022 році.