Перейти до вмісту

Вся правда про закон №5600: вебінар від Конгресу Фермерів

Нові правила, які передбачає закон №5600 починають діяти вже з 2022 року, тому декларацію треба подавати на початку 2023 року. Але штрафні санкції за 2022 рік не будуть застосовуватись. Про це йшлося на вебінарі «Законопроект 5600: зміни для сільгоспвиробників», який організував Всеукраїнський Конгрес Фермерів. 

Отже, закон каже, що звітувати потрібно один раз: разом з річною декларацією потрібно подавати додаток із розрахунком МПЗ (вказати кадастрові номери ділянок, їх нормативно-грошову оцінку, площу, вказати МПЗ загальною сумою і окремо по кожній ділянці, вказати загальну суму сплачених податків, зборів, платежів, вказати різницю між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів і витрат на оренду. 

МПЗ стосується і фізичних осіб. Визначення загального мінімального податкового зобов’язання фізичним особам здійснюється органами контролю за податковою адресою таких осіб. Податкове повідомлення-рішення має бути направлене до 1 липня наступного за звітним роком. Строк давності — 1095 днів (враховуючи зупинення строків давності через карантин).

Якщо фізична особа не погодила МПЗ, то протягом 30 днів з дати отримання податкового повідомлення-рішення потрібно надати до податкового органу дані про ділянки, їх НГО, площі, суми доходу від реалізованої продукції, дані про сплачені податки, збори, платежі.  

Як зазначив голова Всеукраїнського Конгресу Фермерів, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник:

«Закон №5600 викликав неоднозначні реакції. Його завдання було наповнити місцеві бюджети і державний бюджет. Після його ухвалення він має принести громадам, за різними підрахунками від 10 до 12 млрд грн. З іншого боку завдання цього закону — боротьба з «тінню». Оскільки за різними підрахунками від 10 до 30% земель обробляються без жодних документів і не сплачуються податки».

Метою законопроекту є забезпечення збалансованості бюджетних надходжень шляхом підвищення ефективності використання економічних ресурсів країни і усунення прогалин чинного законодавства. 

Всеукраїнський Конгрес Фермерів і далі проводитиме роз’яснювальні вебінари і стосовно новацій, які несе закон №5600 і щодо інших важливих тем.