Виклики, з якими стикаються фермери і громади під час широкомасштабного вторгнення, а надто ті, які розташовані поблизу лінії зіткнення потребують негайного вирішення. Йдеться про широкий комплекс питань:
- Нарахування мінімального податкового зобов’язання. Так землі Одещини мають високу нормативну-грошову оцінку, що є базовим для формування МПЗ. Фактично це землі, які потерпають не лише від ракетних ударів, а й від посухи. Тому нарахування МПЗ для них слід переглянути.
- Громади і землі на лінії зіткнення. Є громади, які фактично розділені навпіл — частина тимчасово окупована, частина в «сірій» зоні, частина підконтрольна Україні. Фермери тут, попри небезпеки намагаються вести господарську діяльність, але опинились в складній ситуації з кредитуванням, держпідтримкою, страхуванням тощо.
- Блокування податкових накладних. Схема, яка зараз існує є ні чим іншим, як хабарництвом. В умовах війни це мародерство. Слід зносити систему як таку або змінювати її. Адже це негативно впливає на ефективність фермерів, сплату ними податків в громади, а отже і розвиток останніх.
Про це говорили на зустрічі керівництва Всеукраїнського Конгресу Фермерів та Всеукраїнської асоціації громад з фермерами Одещини, Миколаївщини, Кіровоградщини та Вінниччини, що пройшла в Авангардійській територіальній громаді.
Такі зустрічі — чудовий приклад синергії фермерства і місцевого самоврядування, — наголосив виконавчий директор ВАГ, голова ВКФ Іван Слободяник:
«В умовах війни всі потребують відчуття підтримки. Це актуально і для чинних учасників Конгресу фермерів та Асоціації громад, так і для нових потенційних. Усі ми зіткнулись з викликами повномасштабної війни і мусимо їх долати разом. Ми пропонуємо обʼєднуватись і для економічної співпраці, як, наприклад, доступ до комбайнів у рамках ініціативи «Жнива перемоги», так і спільно напрацьовувати рішення тих проблем, які є. Взаємодопомога фермерів і громад — це внесок у перемогу і відновлення держави».