Перейти до вмісту

Як і до якого числа подавати податкову звітність фермерам: Роз’яснення екперта

Документи для обрання чи підтвердження статусу платника сільгосп ЄП на 2025 рік потрібно подавати не пізніше 20 лютого.

Чому це важливо – розповіла менеджер з фінансового та бухгалтерського консалтингу Всеукраїнського конгресу фермерів Ірина Зубрицька під час вебінару «Річний звіт платника Єдиного податку – 4 група. Додаток МПЗ», який провів Всеукраїнський конгрес фермерів у партнерстві з міжнародною гуманітарною організацією MERCY CORPS, за фінансової підтримки Фонду Говарда Г. Баффета.

Подавати звітність експертка радить саме до 20 лютого, адже цього дня навантаження на систему подання звітності буде максимальним у зв’язку з подачею величезної кількості видів податкових звітів.

Ірина Зубрицька детально розповіла про особливості подання звітності для юридичних та фізичних осіб.

Звітність для юросіб включає в себе загальну і звітну декларацію. Чому так? Тому що загальна декларація з її додатками подається до органу Державної податкової служби за основним місцем реєстрації аграрія юридичної особи, а звітні декларації подаються за місцем розташування сільгоспу.

Загальна декларація, як і звітна, мають однакові додатки. Додаток 1 – «Відомості про наявність земельних ділянок» та Додаток 3 – «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання».

Для того, щоб залишитися і мати право бути платником єдиного податку, звітна декларація також має відомості про наявність земельних ділянок, але вже за цією об’єднаною територіальною громадою.

Важливо, що для кожної ТГ подається окрема звітна декларація, навіть якщо всі вони підпорядковуються одній ДПС. Головне правило – одна ТГ = одна звітна декларація, незалежно від кількості сіл у громаді. Звітна декларація – до тієї ж ДПС, але окремо за ТГ.

Тобто, загальна декларація щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється єдиний податок, подається за своїм місцем реєстрації в Державну податкову службу. І загальна декларація завжди одна. А от звітних декларацій стільки, скільки територіальних громад.

Тобто, якщо земельні ділянки розташовані у різних територіальних громадах, але підпорядковуються одному органу ДПС, то для кожної територіальної громади ви подаєте окрему звітну декларацію, навіть якщо всі вони знаходяться умовно в Вінницькій області. Якщо земельні ділянки в одній територіальній громаді, але в різних селах, подається одна звітна декларація. Але код села має значення.

Znimok Ekrana 2025 02 17 141923

Код податкової служби можна вибрати тільки перед тим, як створити декларацію. Коли ж декларація створена, збережена і підписана, код податкової служби неможливо поміняти. Тому треба звернути на це увагу перед тим, як заходити та створювати декларацію.

Znimok Ekrana 2025 02 17 142002

Щодо коду громад, які фермери зазначають у деклараціях. Важливо правильно його вказувати, оскільки помилка може стати формальною підставою для визнання декларації недійсною або неподаною.  

У загальній декларації потрібно вказати код КОАТУ територіальної громади, де платник перебуває на обліку, на рівні 3 (код 3-го рівня).  

У звітній декларації зазначається код територіальної громади, на території якої розташовані землі — також рівень 3.  

У додатку 1 (графа 10) слід вказувати код територіальної громади міста, селища або села, до якого належить земельна ділянка. Тут код КОАТУ деталізується до 4-го рівня.  

Якщо фермер не знає, до якого саме села або селища належить його земельна ділянка, він має вказати код КОАТУ території, на якій вона розташована, на рівні 3.  

Однак, якщо в такому випадку він просто зазначить код КОАТУ 3-го рівня, це буде помилкою.

Znimok Ekrana 2025 02 17 142103

Щодо декларації фізичних осіб-підприємців: які тут є нюанси або особливості?

Тут є тільки загальна декларація, оскільки теоретично і практично фізичні особи підприємці не були «єдиноподатниками», якщо б не здійснювали свою господарську діяльність на території, де вони розташовані. Тому, якщо у фермера є ще землі на інших територіях, то тоді треба переходити на 3-ю групу, або реєструвати підприємство, оскільки фізичною особою-підприємцем на 4-ій групі за таких умов не можна бути.

В одній загальній декларації є відомості про наявність земельних ділянок, практично такі ж самі, як у юридичних осіб. Також, оскільки фермер є платником єдиного соціального внеску, а з нового року і військового збору за себе, то у нього є додаток 2-ї відомості про суми нарахованого доходу зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску.

Також є розрахунок МЗП за минулий рік, який теж заповнюється.

Znimok Ekrana 2025 02 17 142206

Для того, щоб отримати більше інформації про річний звіт платника Єдиного податку – 4 група, додаток МПЗ – дивіться повний запис вебінару на Youtube-каналі ПроLand https://youtu.be/rWGkHdv4jP4.

Програма допомоги фермерам реалізується Всеукраїнським конгресом фермерів у партнерстві з Mercy Corps, за фінансової підтримки Фонду Говарда Г. Баффета. Виражені точки зору під час вебінарів не обов’язково відображають офіційні позиції Mercy Corps та Фонду Говарда Г. Баффета.

Детальніше про проєкт читайте тут https://bit.ly/3DOuTnC