Виклики, з якими стикнулись фермери під час широкомасштабного російського вторгнення, обговорювали під час зустрічі Всеукраїнського Конгресу Фермерів з очільницею партії «Слуга народу» Оленою Шуляк, народними депутатами Мариною Бардіною, Олексієм Устенко, головою Полтавської ОВА Дмитром Луніним та аграріями Полтавщини 23 липня 2022 року.
Як зазначив координатор ВКФ в Полтавській області, заступник голови ВКФ Григорій Шамрицький, зараз аграрії фактично є другим фронтом на війні: від результату роботи фермера залежить і продовольча безпека, і надходження у бюджет (як державний, так місцеві). Тому малим агровиробникам потрібна підтримка.
«Зараз малі аграрії найбільше потребують допомоги від держави, адже ми перебуваємо в неконкурентних умовах з агрохолдингами. Зберігання зерна вкрай важливе для малих фермерів, в яких немає ні складських приміщень, ні сушок. Рекомендували народним депутатом, щоб елеватори з державним підпорядкуванням використовувались для потреб для малих аграріїв. Так само їм передавали і рукави для зберігання зерна, які обіцяли передати міжнародні партнери», — наголосив Григорій Шамрицький.
Надали фермери і свої пропозиції стосовно відтермінування кредитних виплат та зниження ПДВ на продукцію тваринництва на час воєнного стану.
«Враховуючи ситуацію з цінами на зерно, з тим фактом, що експорт зменшився в 2.5-3 рази фермери зараз не можуть виплачувати кредити. Бо виплативши борги, ми просто не зможем засіятись в наступний сезон. Тому просили внести зміни до програми кредитування і відтермінувати погашення ще на півроку. Також запропонували повернуть 20% ПДВ з реалізації продукції тваринництва на спецрахунки, щоб аграрії могли використовувати ці кошти для обороту. Це допомогло б їм, адже тваринництво в умовах війни знаходиться на межі виживання», — пояснив координатор ВКФ Полтавщини.
Також, за словами Григорія Шамрицького, малі фермери запропонували постачальникам газу на період збору зернових зробити пільгову ціну саме для сушіння збіжжя на рівні з ціною газу для населення, тобто не 30 тис грн за кубометр газ, а 7 тис грн.
«На фермерах лежить забезпечення продовольчої безпеки держави. Тому ми пропонуємо спільно з мінагрополітики розробити механізм викупу зернових у малих агровиробників за цінами довоєнного періоду і створити запас зерна», — резюмував заступник голови Всеукраїнського Конгресу Фермерів.